Projekt "Kształcenie ogólne"
Kształcenie ogólne w placówkach oświatowych na terenie gminy Wielgie
Kształcenie ogólne w placówkach oświatowych na terenie gminy Wielgie
Działania realizowane w ramach projektu
1. Zajęcia z kompetencji kluczowych dla uczniów:
a) zajęcia dydaktyczno– wyrównawcze: matematyka, język angielski, język niemiecki, przedmioty matematyczno-przyrodnicze;
b) zajęcia rozwijające uzdolnienia : matematyka, język angielski, przedmioty matematyczno-przyrodnicze, koło regionalne, zajęcia taneczne, plastyczne, muzyczne, rozwijające zainteresowanie sztuką teatralną;
c) TIK, informatyczne -robotyka, kodowanie, druk3D.
Zaplanowano wsparcie z zakresu edukacji prozdrowotnej ( w tym działania prozdrowotne, układanie zbilansowanej diety, zdrowe nawyki i podwyższanie sprawności fizycznej; higiena cyfrowa w kontekście użytkowania smartfonów) i ekologicznej( w tym wiedza o klimacie, w tym możliwość zmiany indywidualnych zachowań w celu ochrony środowiska). Przy wspieraniu kompetencji cyfrowych wykorzystany zostanie standard kompetencji cyfrowych na podstawie aktualnej na dzień ogłoszenia naboru wersji ramy ,,DigComp". Prowadzenie zajęć będzie odbywało się w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego w nauczaniu(ULD- universal learning desing)
2. Zajęcia specjalistyczne dla uczniów zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogiczną w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach:
a) korekcyjno-kompensacyjne
b) logopedyczne
c) terapia psychologiczna
d) zajęcia rozwijające zdolność uczenia się
e) zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
f) terapia ręki
g) teatroterapia
h) multisensoryczne
i) logorytmika
j) terapia ruchem
k) filmoterapia
3. Doradztwo edukacyjno -zawodowe (opracowanie kwestionariusza zawodowego) na każdym poziomie edukacyjnym będzie uwzględniać perspektywę płci i przeciwdziałanie dyskryminacji płci, w tym stereotypom (np. zawody utożsamiane z płcią) w wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz będzie wspierać wybór kariery w obszarze STEM, w tym przez kobiety.
4. Warsztaty astronomiczne dla 300 uczniów z trzech szkół -seans w mobilnym planetarium.
5. Zaplanowano zakup wyposażenia pracowni oraz zakup pomocy dydaktycznych:
a) dla SP Czarne i SP Zaduszniki za kwotę: 587 255,40 zł
b) dla SP Wielgie za kwotę: 852 949,02 zł
6. Podniesienie kompetencji kadry pedagogicznej poprzez szkolenia:
a) Praca z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” -podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych- 18 nauczycieli
b) Praca z uczniem zdolnym z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych na zajęciach"-18nauczycieli
c) Kompetencje wychowawcze - mediacja na linii nauczyciel-rodzic, nauczyciel -
agresywny uczeń,; motywacja uczniów („pokolenia telefonów”), radzenie sobie ze stresem-18 nauczycieli.
Grupy docelowe
Wsparciem w ramach projektu objętych zostanie 300 uczniów (145 K i 155 M) z 3 Szkół Podstawowych jst Gminy Wielgie: SP Czarne , SP Wielgie , SP Zaduszniki oraz 54 nauczycieli z tych szkół.
Cele Projektu
Celem jest podniesienie jakości i efektywności kształcenia ogólnego na poziomie szkoły podstawowej u 300 uczniów/uczennic poprzez wsparcie dla uczniów przyczyniające się do wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenie dostępności i włączenia społecznego, a także wsparcie dla 54 nauczycieli dające podniesienie jakości kształcenia poprzez podnoszenie kompetencji oraz wsparcie dla 3 szkół podstawowych w Gminie Wielgie, przyczyniające się do podniesienia efektywności kształcenia ogólnego poprzez poprawę jakości warunków kształcenia do 30.06.2027 r.
Rezultaty projektu
- Nabycie przez uczniów kwalifikacji / kompetencji/ umiejętności po opuszczeniu programu.
- Uzyskanie kwalifikacji przez przedstawicieli kadry szkół po opuszczeniu programu.
Wartość Projektu: 4 157 439,08 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 533 823,21 zł